• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

AKCİĞER ZARI KANSERİ

Akciğer zarı kanseri daha çok badana da bulunan asbestin insan hayatında yer alması sonucu akciğer zarı kanserleri ortaya çıkar. Bazen de Anadolu'da bebeklerin ve küçük çocukların popoların ıslanmaması için bezlerinin içine höllük toprağı denilen asbestli toprakları konulur. Böylece çocuğun aradan geçen 40-50 sene sonra akciğer zarı kanserine yakalanmasına sebep olurlar. 

Akciğer zarı kanseri ancak ortaya çıktıktan sonra anlaşılabildiğinden tedavisi de oldukça zordur. Genelde akciğerlerin su toplaması nedeniyle ortaya çıkan ağrı, sızı gibi yan etkiler ya da aşırı derecede ilerlemiş nefes darlıkları sebebiyle Akciğer Zarı Kanseri olabileceği düşünülür. Bunun yanı sıra ağızdan kan gelmesi, aşırı yorgunluk, aşırı kilo kaybı, aşırı iştahsızlık nedeniyle de Akciğer Zarı Kanseri kendisini belli etmeye başlar.

Teşhis sırasında öncelikle akciğerlerde biriken sudan örnekler alınır ve labortavura gönderilir. Buradan bir sonuç elde edilemezse akciğer zarı biyopsisi yapılır. Biyopsi iğne ile ya da cerrahi müdahale ile yapılabilir. Alınan parça pataloji laboratuvarında incelenir. 

Ayrıca hastaya ultrasonografi, pet ct, mr, tomografi ile inceleme yapılabilir. Akciğer Zarı Kanserinde (mezetolyoma) 3 tip vardır. Sarkomatoid ve Miks tiplerinde cerrahi şansı yoktur. Bu hastalar ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Epitelyal olan akciğer zarı kanserinde ise cerrahi müdahale şansı vardır. 

Hastalığın türüne ve evresine göre hastaya nasıl bir tedavi uygulanacağına doktor karar verir.