• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim Ağzı (serviks) kanseri kadınlarda en sık görülen 3. kanser türüdür. HIV (Human Popillama) Virüsünün neden olduğu bu kanser türü yapılan aşılamalarla daha da azaldığına ilişkin yayınlar yapılsa da henüz tam olarak doğrulanmış değildir. HIV Virüsü cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Rahim ağzı kanserlerinin %90'dan fazlasının sebebi HIV virüsüdür. 

Rahim Ağzı Kanserini önlemek için kız çocukları ve 26 yaş altı genç bayanlarda aşılama yöntemi uygulanmasına önem verilmektedir. Genellikle 11-12 yaş aralığındaki genç erkek ve genç kızlarda bu aşılama teşvik edilmeye çalışılmaktadır. 

Rahim Ağzı Kanserini önlemeye çalışılmaktaki diğer bir yöntem ise Smear Testi yapılmasıdır. Bir kadının Rahim Ağzı Kanserine yakalanma riskinin azalması için sadece aşı yeterli değildir. Bu kanser türünün %90-95 oranında cinsel yolla HIV virüsünün bulaşması ile oluştuğu göz önüne alındığında erkek ve kadınların birden çok kişiyle cinsel ilişkiye girmemesi konusunda uyarılması gereklidir.  

Bu konuda en şansız insanlar kadınlardır. Eşinin ya da partnerinin birden çok kadınlarla ya da LBGT mensubu bir erkekle ilişkiye girmesi sonucu bu virüs vücuduna yerleşmiş olabilir. Erkeğe ya da LGBT mensubu erkeğe bulaşması, bunlarla cinsel ilişkiye giren kişilerin taşıyıcı olarak bunu bir kadına bulaştırması sonucunda kadınlar Rahim Ağzı Kanseri'ne yakalanmaktadır. 

Rahim Ağzı Kanseri'nin ortaya çıkmasında kadınların kullandığı hamile kalmayı önleyici haplarında çok büyük zararları vardır. Bu nedenle doğum kontrol haplarının gelişi güzel kullanılması yerine prezervatif kullanılabilir. 

Rahim Ağzı Kanseri'nin önceden tespiti kolay değildir. Kolay kolay belirti vermez. Bazı zamanlarda HIV vürüsüne yakalanmış bir kadın sadece taşıyıcılık yapmış olabilir. Bu nedenle kendisinde görünmeyebilir. 

HIV Virüsü bulaştığı kadınlarda siğile sebep olabilir. Bu nedenle genital bölgelerinde siğil olan kadınların muhakkak doktora gitmeleri ve Smear Testi yaptırmaları önerilir. 

Rahim Ağzı Kanserinin yok edilmesinde Kantaron otu ve türevlerinin etkisi bulunmaktadır. 

Bu konuda bilgi almak isteyenler beni her zaman arayabilirler. 

İlhan Demir

Tel: 0533 7179766

0312 -4315680