• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

CİLT KANSERİ

Melanom ya da melanoma olarak adlandırılan cilt kanserleri, deriye rengini veren melanın adlı pigmenleri üreten melanosit denilen cilt hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz büyümesi ve çoğalmasına verilen isimdir. Cilt kanserine bağlı ölümlerin %75'i melanomlara bağlı olarak gelişir. Solaryum ile cildin esmerleştirilmesi de cilt kanserine yol açabilir. 

0.5 cm'den büyük deride meydana gelen birden fazla renk tonundaki lezyonlar cilt kanserini düşündürür. Lezyonda belirli bir zamanda renk tonlarında değişiklik olursa, lezyonda renk değişiklikleri simetrik değilse yapılacak en önemli iş acilen cilt doktoruna gidilmesidir. 

Vücutta siyah ya da koyu kahverengi lekeler zaman içerisinde pempe ya da ten rengine dönüşmüşse, siyah ya da koyu kahverengi lekelerin rengi açılmışsa cilt kanserinden şüphelenmek gerekir.

Cilt kanserinin tanısı öncelikle cilt doktoru (dermatolog) tarafından yapılacak incelemeden sonra gerek görülürse dermoskopik ve histopatolojik inceleme yapılır. 

Dermoskopik inceleme de dermoskop isimli bir cihaz kullanılır. 

Histopatolojik inceleme de ise tümörlü lezyon tamamen çıkarılır ve patoloji laboratuvarlarında incelenir. 

Tedavi yöntemi olarak; cerrahi, kemoterapi, immunoterapi, radyoterapi uygulanır. Lezyonun evrelerine göre uygulanacak tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenir.