• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

MEME KANSERİ

Meme Kanseri daha çok kadınlarda görülen süt kanallarında ya da süt bezelerinde bulunan hücrelerdeki bozulmalar ve çoğalmalardır. Erkeklerde de görülmekle beraber oldukça azdı.

Meme dokularındaki süt kanallarında meydana gelen bozulmalar invaziv duktal  karsinom, süt bezelerinde meydana gelen kanserler ise invaziv lobüler karsinom olarak adlandırılır. 

Genelde kadınların kendi elleri memelerini kontrol sırasında ellerine gelen şişlik ve sertlikle anlaşılır. Kesin tanı konması için mr, bt ya da memografi cizahı kullanılır. Kanserden şüphelenilecek bulgulara rastlanır ise memeden iğne ya da kesi atılarak alınan parçalar pataloji laboratuvarda incelenerek sonuca ulaşılır. 

Meme kanserinde de alınacak parçaların çok çabuk incelenmesi gerekir. Tanı konulmasında geç kalınırsa iğne batırılan ya da kesi atılan kanserli parçaların içerisinde bulunan kanserli sıvı hızla vücuda yayılmaya başlar. Bunu engellemek için kanseri engelleyen, dağılmasını önleyen, hatta kanserli sıvıyı yok edebilen kantoron otu kullanılır. Bunun için  patalojik parça alınmadan en az bir hafta önce kantaron otu kullanılmaya başlanmalıdır. Böylece kanserin vücut içine yayılması engellenmiş olur.