• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

BAŞ VE BOYUN KANSERLERİ

Baş ve Boyun kanserleri ileri evrelerde tedavisi oldukça zor bir kanser türüdür. 

Baş ve boyun kanserleri ağız boşluğunu, dudaklar, yanaklar, diş eti, yanakların iç kısmı, damak, dil, ağız tabanı, burun deliklerinin derisi, burun döşemesi, boğazın en üstünde görülen nazofarinks kanserlerini, sinüs olarak adlandırılan yüz kemikleri içerisinde ve burun çevresinde yer alan hava boşlukları içerisinde gelişen paranazal sinüs kanserlerini, burnun gerisini boğaza bağlayan alanda gelişen orofarinks kanserlerini, boğazın biraz daha alt kesimlerinde bulunan hipofarinks kanserlerini, onun da altındaki alanda bulunan larinks kanserlerini, dış kulak kepçesi ve dış kulak yolu kanserlerini, tükürük bezi kanserlerini kapsar. 

Belirtileri: Boyunda şişlik, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, ses değişikliği, ağızda ve dudakta yara, en az 10 günden beri geçmeyen kulak ağrıları boyun kanserlerinin en önemli belirtiledir. 

Tanı için öncelikle kulak burun boğaz ve boyun bölgesinin muayenesi yapılması gerekiyor. Ultrason ile başlayan inceleme doktorun talebine göre mr, tomografi, pet ct ile tespit gerekebilir. En önemli tanı yöntemi ise tümör benzeri şişliklerden ya da değişiklik gösteren yerlerden biyopsi yapılması ile sonuca ulaşılır. 

Geniz (nazofarinks) kanserlerinde cerrahi müdahele söz konusu olamayabilir. Tedavi daha çok radyoterapi ile yapılır. Diğer boyun kanserlerinde ise cerrahi müdahale söz konusudur.

Boyun kanserinden şüpheleniliyorsa özellikle biyopsi alınması söz konusu ise kantaron bitkisinin kanserin yayılmaması için oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekir.