• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KOLON KANSERİ

Kolon kanseri erkek ve kadınlarda en çok görülen üçüncü kanser türüdür. Kalın bağırsaklar içerisinde oluşan poliplerin gelişmesi ve büyümesi ile oluşur. Kolon kanseri bazen rektum kanseri ile birlikte gelişir. 

Kolon kanseri daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülür. Bu oran %90'ın üzerindedir. Kolon kanseri daha çok karaciğere metastaz yapar. 

Kolon kanseri kalın bağırsakların tıkanması ve şiddetli sancı nedeniyle kendisini belli edir. Kanserin hasta vücudundaki durumuna göre tedavi edilir. Bazen hastanın kalın bağırsağının bir kısmı ameliyatla alınır. Eğer kalın bağırsağın içindeki tümör  kalın bağırsağın dışına çıkmamışsa ve halen kalın bağırsağın içerisinde ise tümörlü kısım cerrahi müdahale ile alınır. Hasta kısa zamanda şifa bulur.

Aksi durumda ise yani kanser kalın bağırsağın üzerine çıkmış ise kanser tümörü büyük bir olasılıkla karın boşluğuna yayılır. Bu durumda karın zarı kanseri ile karşılaşılır. Kanserin tedavisi daha da zorlaşır. Bu konuda da kantaron ile yapılacak bir şeyler bulunmakdadır. Beni ararsanız bilgi verebilirim. 

ilhan demir

0533 7179766

Necatibey Cad. No: 44/25 Kızılay/Ankara