• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GIRTLAK KANSERİ

Gırtlak kanseri baş boyun kanserleri grubundandır. Ancak Gırtlak kanseri görülmesi oranı biraz sık olduğundan onu ayrı bir başlık altında incelemeyi uygun gördük.

Gırtlak; yediğimiz yiyeceklerin, ya da içtiğimiz sıvıların, ya da tedavi amaçlı ilaç ve şurupların yanlışlıkla nefes borusuna gitmemesi için nefes borusuna kapak vazifesi gören bir organımızdır. Tam aksine nefes ile aldığımız havanın ciğerlerimize gitmesine yarıyan, ses tellerimiz vasıtasıyla ses üreten bir organımızdır. 

Baş boyun kanserlerinin içerisinde en çok kanser görülen kanser tipidir. Larinks ya da laringeal denilen iki tipi vardır.

Gırtlak kanserlerinin tespitinde; 3 haftadan fazla ses kısıklığı, boyun ve baş kısmında yumru hissi, nefes darlığı ve hırıtlılı ses çıkarmak, yutkunma güçlüğü, yemeğin boğaza yapışıyor hissi, yemek yemede zorlanma, aşırı kilo kaybı oldukça önemlidir. 

Gırtlak kanserinde cerrahi müdahale oldukça önemlidir. Ölüm riski oldukça azdır. Gırtlak kanseri hastaları zamanında yapılan cerrahi müdahaleden sonra uzun yıllar yaşamaktadırlar. 

Gırtlak kanserinin teşhisinde doktorun yapacağı ilk muayenede boyunda ve gırtlakta ele gelen herhangi bir yumrunun olup olmadığını incelemektir. Ağızın içerisinde yanaklarda herhangi bir şişlik olup olmadığına bakar. Daha sonra Nazendoskopi ile hastanın burun deliklerinden gırtlağa girilerek herhangi bir kanser belirtisi olup olmadığına bakılır. Nazendoskopi ile bakıldığında şüpheli bir durum görülürse bu sefer ağızdan Laringoskopi ile girilerek daha hassas inceleme yapılır. Video Laringostroboskopi ile anestezi almaya müsait olmayan hastaların incelenmesi yapılır. Şüpheler kuvvetlendiğinde ise Biyopsi yapılarak kesin teşhise ulaşılır. 

Gırtlak kanseri teşhisinden önce kanseri tedavi eden kantaron otu çeşitinin çok faydası olur. Kanseri tedavi eden kantaron otu ve kanseri tedavi eden kantaron otundan yapılan kantaron yağı ve kantaron kremi oldukça işe yarar. Tabii öncelikle tedaviyi yapan doktorların direktiflerine uyulması çok önemlidir. Zira bizim önerimiz sadece gözlemlerimize dayanmaktadır.