• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

BÖBREK KANSERİ

Böbreğin idrar üreten bölümünde ya da idrarın toplandığı havuzcuk kısmında meydana gelen kansere böbrek kanseri diyoruz. 

Böbrek kanseri tespiti için hücrelerde kanser hücrelerinin varlığının incelendiği CA test sonuçları incelenir. 

Yetişkin insanlarda daha çok idrar üreten bölümde meydana gelen parankim hastalığı görülür. Parankim hücre hastalığı diğer böbrek hastalıklarını da tetikliyebilir. 

Üreter bölgede meydana gelen böbrek kanseri ise pelvis renalis tümörü olarak adlandırılır. Üreter bölge; böbrek ile idrar torbası arasında yer alan ve 25-30 cm uzunluğunda kas liflerinden oluşan boru şeklindeki yapıdır. 

Böbrek kanserlerinin en önemli belirtileri: idrarda kan görünmesi, idrarın pas renginde olması, idrarın renginin iyice koyulaşması, geçmeyen böbrek ağrıları, kilo kaybı, iştahsızlık, ele gelen kitleler, yüksek ateş, aşırı halsizlik ve yolsuzluk ilk etapta böbrek kanserinin varlığını düşündürmektedir. 

Böbrek kanseri teşhisinde öncelikle elle muayene yapılır. Ele kitle gelip gelmediğine bakılır. Daha sonra doktor sizden kan ve idrar tahlili ister. Kanda kreatin değerlerine bakılır. Böbrek kanserlerinde kreatin değerleri çok önemlidir. Yine böbrek kanseri tesbitinde ultrasonografi kesin tanıda işe yarar. Bilgisayarlı tomografi ile böbrek kanserinin nerelere kadar yayıldığı anlaşılır. Bu nedenle böbrek kanseri olasılığı olanların bütün bu tetkikleri yaptırması, doktorun talimatından kaçınmaması gerekir. 

Böbrek kanseri tedavisinde bilindik standart tıbbi tedavi yöntemleri uygulanır: Cerrahi girişim, kemoterapi ve radyoterapi.